Filmy animowane

Przemysł kinematograficzny jak żaden inny ubóstwia nagradzać: klepać po plecach pozostałych reżyserów, podziwiać przełomowymi niwami aktorek, które przychodzą i zamierają. Od Oscarów po nagrody Bafta – kinowa specjalizacja nie ma chwili odprężenia od łażenia po czerwonym kobiercu jak i odnotowywania wielkich przegranych i raptownych zdobywców.

<br><br>

Kim jest pan Oscar?<br><br>Złota statuetka to bez dwóch sformułowań najbardziej znana i kochana nagroda. Oscar, w wersji dla skrupulantów Nagroda Akademii Filmowej, powił się w odniesieniu fantazji jednego z partnerów studia Metro-Goldwyn-Mayer, Louisa B. Mayera. Właśnie z inicjatywy Mgm powstał pierwszy komitet, który na pewno wówczas składał się z najklarowniejszych gwiazd kina tamtych czasów, jak chociażby Douglas Fairbanks.

<br><br>

Pierwsze rozdanie nagród Oscar odbyło się na wielkiej gali 16 maja 1929 r, a w wyścigu po figurkę wzięły udział filmy nastawione przez wcześniejsze dwa lata. Przy obecnej super płodności branży ta formuła nie miała ewentualności się utrzymać, wobec tego teraz konkurencja toczy się pomiędzy obrazami mającymi swoją premierę od 1. stycznia do 31. grudnia danego r, zaś samą galę przekazano na luty.

<br><br>Nagrodę Oscar zna każdy, tymczasem skąd wzięło się określenie uplanowanej w estetyce art-deco złotej statuetki cienkiego rycerza, dostojnie wspartego o rapier? Mniej więcej w połowie latek trzydziestych Xx wieku rozpoczęto powszechnie wykorzystywać teraz znanego konspektu, tymczasem co więcej hollywoodzkie pogłoski nie rozwiewają niepewności o tym, kto jako pierwszy przedstawił termin Oscarów. Dwie najbardziej popularne hipotezy przyznają laury Margaret Herrick, bibliotekarce Akademii Filmowej, która miała zobaczyć trefne zestawienie figurki do własnego wuja, Oscara zaiste. Inni preferują mieć wiarę, że to Betty Davis skonfrontowała czcigodnego rycerza do ówczesnego współmałżonka. 

And the Winner Is…

<br><br>

Poza uciechą i blaskiem dla przemysłu kinematograficznego podstawowa jest też pełna obwoluta Oscarów, w której skład wkracza przede wszystkim tradycyjne napięcie i dramatyczna aura akompaniująca otwieraniu wziątek z nazwiskami nagrodzonych – Najlepsze filmy. Kategoria odmian nieskładna – w taki sposób od lat najobszerniejsze ekscytacje pobudzają wyróżnienia dla najlepszych: filmiku, reżysera, filmu tudzież aktorki w rolach pierwszo- i drugorzędnych. Z tycio małymi pąsami na twarzach specjalizacja wypatruje przypisywane nagrodzenia dla filmu stymulowanego czy też charakteryzacji.

<br><br>Zwyciężeni i przegrani

<br><br>

Przez lata przypisywania nagród przez Akademię Kinematograficzną spostrzegaliśmy stówki pewniaków, murzynek koni, obszernych przegranych, a także doświadczaliśmy wielgachne rozczarowania sprawionym wyborem. Zakłady dotyczące woli komitetu są obstawiane z nie małym zacięciem niż tenis i piłka nożna. Wyjątkowo dyskusyjne zdarzały się wyznaczenia minionych latek, stałe i politycznie bezpieczne. Astronomiczne emocje wzbudziło odejście do domu z niczym Leonardo Dicaprio. Aktor drugi raz musiał dać sobie radę gustem, na ten raz na Matthew Mcconaugheya.

<br><br>Oscarowe machlojki<br><br>W rzeczywistości nie należy triumfować oscarowych rywalizacji – aby mieć wzięcie handlowy starczającym jest samo znalezienie się na liście wyróżnionych. Wielgachne druki monetarne, jakie wytwórcy asygnują na gratkę potencjalnych szlagierów nagrodzonych poprzez Akademię Kinematograficzną, zwracają się z nawiązką i okazują nadzwyczaj dochodową inwestycją. Bez wątpliwości można powiadać o potajemnych porozumieniach na mniejszą i obszerniejszą miarę, a jeżeli wierzyć famom, dojrzewa co więcej do przekupywania penisów komitetu. Największe fabryki filmowe, takie jak Universal, Dreamworks, Miramax jak i 20th Century Fox zatrudniają co więcej strategów, którzy zajmują się promowaniem rekinów do nagrody. Przykłady brudnych posunięć to nade wszystko akcja wśród dziennikarzy specjalistycznych, czyli „pogłoski” o wygrywających oscarowych zmagań, a też spotwarzanie przeciwników, sugerujące, że antagonistów obejmuje treści homofobiczne względnie szerzy antysemityzm. Prawdopodobnie walka o Oscara bardziej udaje krwawe operacje dyplomatyczne niż doktrynerską i niepowierzchowną solówkę, aczkolwiek czym byłoby kinowe łono natury bez powabu i magii tej ogromnej nocy? 

Sprawdź także: Filmy romantyczne

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*